מאמרים

מה עושים בהצבעות

יחסית לדורות קודמים, אפשר להגיד שהתקדמנו הרבה מאוד. ההתקדמות המיידית ביותר היא כמובן זו הטכנולוגית. המצאות חדשות מגיעות מדי חודש ושבוע ולפי מחקרים – הזמן שעומד לעבור בעתיד בין המצאה משנת דרכי חיים לחברתה רק ילך ומתקצר. התרבות שלנו הולכת ומתפחת – יש שיאמרו במעגלים שהולכים וחוזרים על עצמם כל אלף שנים פחות או יותר אבל בכל זאת שינוי הוא משהו שקל לשים לב אליו בתרבות. בתחום אחד נשארנו מפגרים וכמו שזה נראה מנקודת המבט של אדם בודד – רק הולכים אחורה בו.

הדמוקרטיה שלנו היא לא משהו שאפשר להתגאות בו. אנחנו עדיין לא יודעים לאן הקול שלנו הולך – היום, יותר מאי פעם. אנחנו עדיין לא יודעים איך להשיג את מה שאנחנו רוצים ויותר מכך את מה שאנחנו חייבים בשביל הקיום הפשוט שלנו. אנחנו פשוט לא יודעים איך לעבוד עם שיטת הממשל הקיימת. אני כמובן צריך להסביר למה אני מתכוון כשאני אומר אנחנו. אנחנו הוא האוכלוסייה החילונית במדינת ישראל – כמו גם בני המיעוטים והדתיים הקלים. את הבעיה שלנו קשה לפתור באמצעים קונוונציונאליים מכיוון שלא כמו רשלנות רפואית – אי אפשר לתבוע ממשלה על רשלנות מחוקקת.

אז מה אנחנו יכולים לעשות?
קודם כל, לא יזיק אם נביט על מי שכן יודע לרתום את הדמוקרטיה לטובתו וננסה ללמוד ממנו. מדובר בסופו של דבר באיגודים מקצועיים דוגמאת חברת החשמל ואיגוד עובדי נמלים כמו גם דתיים כבדים, ישיבות וכיוצא באלה. הטעות של החברה החילונית היא להסתכל בבוז על אנשים אלה בעוד שהם מצליחים להשיג את מבוקשם.

המשך מאמר